Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G Specs
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G Android Smartphone was launched in August 2025. It is running on the Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Redmi Note 15 Pro 5G has a 6.83 inches, 1220 x 2772 pixels AMOLED display with a pixel density of 443 ppi. It has Asahi Dragontrail Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 15 Pro 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Redmi Note 15 Pro 5G runs on Android 15 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 163.6 x 78.1 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 211 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | August 2025 |
| Status | Available - August 2025 |
| Colors | Midnight Black, Cloud Purple, Sky blue, Cedar White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.6 x 78.1 x 7.8 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Manufacturer-rated water-resistance (up to 2m for 24 hours) IP69K |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 3840Hz PWM HDR10+, Dolby Vision, 3200 Nits (peak) Xiaomi Dragon Crystal Glass |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 443 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.01% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LDAC, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 22.5W reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |