Xiaomi Redmi Note 13R Specs
Xiaomi Redmi Note 13R Android Smartphone was launched in May 2024. It is running on the Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 613 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Redmi Note 13R has a 6.79 inches, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 396 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 13R as well, along with a magnetic field sensor (compass) and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Redmi Note 13R runs on Android 14 and all this is powered by a 5030 mAh battery. It measures 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 205 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 13R |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | May 2024 |
| Status | Available - May 2024 |
| Colors | Black, Blue, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3 x 0.32 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP53, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, 550 Nits |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.79 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.97% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 613 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W |
| Capacity | 5030 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |