Xiaomi Redmi Note 11SE Specs
Xiaomi Redmi Note 11SE Android Smartphone was launched in May 2022. It is running on the MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is not expandable.
The Redmi Note 11SE has a 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 405 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 11SE as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Redmi Note 11SE runs on Android 11 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 161.8 x 75.3 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 11SE |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | May 2022 |
| Status | Coming Soon - May 2022 |
| Colors | Blue, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.8 x 75.3 x 8.9 mm (6.37 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 41, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate 400 nits (typ) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.68% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | MIUI 12.5 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 18W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |