Xiaomi Redmi Note 11 4G Specs
Xiaomi Redmi Note 11 4G Android Smartphone was launched in November 2021. It is running on the MediaTek Helio G88 (12nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Redmi Note 11 4G has a 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 405 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 11 4G as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, Wi-Fi and GPS too.
The Redmi Note 11 4G runs on Android 11 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 162 x 75.5 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 181 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 11 4G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | November 2021 |
| Status | Coming Soon - December 2021 |
| Colors | Carbon Gray, Pebble White, Sea Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162 x 75.5 x 8.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
FHD+ LCD Screen 90Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.35% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | MIUI 12.5 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), MediaTek Helio G88 (12nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 18W Reverse charging 9W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |