Xiaomi Redmi K90 Specs
Xiaomi Redmi K90 Android Smartphone was launched in October 2025. It is running on the Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor with Adreno 830 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Redmi K90 has a 6.59 inches, 1156 x 2510 pixels AMOLED display with a pixel density of 419 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi K90 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Redmi K90 runs on Android 16 and all this is powered by a 7100 mAh battery. It measures 157.5 x 75.3 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 206 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi K90 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | October 2025 |
| Status | Available - October 2025 |
| Colors | Black, White, Blue, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.5 x 75.3 x 8 mm (6.2 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 66, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 2560Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision HDR Vivid, HDR10+, 3500 Nits (peak) |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1156 x 2510 pixels |
| Pixel Density | 419 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.91% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Processor | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 830 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 60mm (telephoto), PDAF, 2.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide) Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Camera |
20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Po Battery Fast Battery Charging 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 22.5W reverse wireless |
| Capacity | 7100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |