Xiaomi Redmi K80 Ultra Specs
Xiaomi Redmi K80 Ultra Android Smartphone was launched in June 2025. It is running on the Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) processor with Immortalis-G925 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Redmi K80 Ultra has a 6.83 inches, 1280 x 2772 pixels display with a pixel density of 447 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi K80 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Redmi K80 Ultra runs on Android 15 and all this is powered by a 7410 mAh battery. It measures 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 219 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi K80 Ultra |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | June 2025 |
| Status | Available - June 2025 |
| Colors | Gray, White, Blue, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 219 g (7.73 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen, 144Hz Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid 1800 Nits (HBM), 3200 Nits (peak) Scratch/drop-resistant Glass |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.17% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm HDR 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, PD3.0 Bypass charging |
| Capacity | 7410 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |