Xiaomi Redmi K60 Specs
Xiaomi Redmi K60 Android Smartphone was launched in December 2022. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Redmi K60 has a 6.67 inches, 1440 x 3200 pixels display with a pixel density of 526 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi K60 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Redmi K60 runs on Android 13 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 162.8 x 75.4 x 8.6 mm or 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams or 204 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi K60 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | December 2022 |
| Status | Coming Soon - January 2023 |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.8 x 75.4 x 8.6 mm or 8.8 mm (6.41 x 2.97 x 0.34 in or 0.35 in) |
| Weight | 199 g or 204 g (7.02 oz or 7.2 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
QHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1400 nits (peak) |
| Colors | 68B Colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 526 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.7µm, PDAF, OIS 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0µm HDR 1080p@30/60/120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD3.0, QC3+ 30W wireless |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |