Xiaomi Redmi K30i 5G Specs
Xiaomi Redmi K30i 5G Android Smartphone is not announced yet. It is running on the MediaTek MT6873V Dimensity 800 5G (7 nm) processor with Mali-G57MP4 GPU. The phone has 6 GB RAM and 64 GB of internal storage which is not expandable.
The Redmi K30i 5G has a 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 395 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi K30i 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Redmi K30i 5G runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 165.3 x 76.6 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 208 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi K30i 5G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Colors | Blue, Red, Purple, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.3 x 76.6 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 5G band 41(2500), 78(3500); Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6873V Dimensity 800 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57MP4 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 30W, 100% in 57 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |