Xiaomi Redmi 9 Specs
Xiaomi Redmi 9 Android Smartphone is not announced yet. It is running on the MediaTek Helio G80 12nm processor with the Mali-G52 2EEMC2 GPU. The phone has 4 GB RAM and 64 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Redmi 9 has a 6.53 inches, 1080 x 2340 pixels IPS display with a pixel density of 395 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi 9 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Redmi 9 runs on Android 10.0 and all this is powered by a 5020 mAh battery. It measures 163.32 x 77.01 x 9.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 198 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi 9 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, June |
| Colors | Ocean Green, Sunset Purple, Carbon Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.32 x 77.01 x 9.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 2628, 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Splash resistant |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.53 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.09% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | MIUI 11, upgradable to MIUI 12 |
| Processor | Octa-Core (Dual 2GHz Cortex-A75 + Hexa 2GHz 6x Cortex-A55 CPUs), MediaTek Helio G80 12nm [Similar] |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 13 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118° (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Wireless FM radio (no wired headphones required) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 5020 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |