Xiaomi Poco X8 Pro Specs, Price
Xiaomi Poco X8 Pro Android Smartphone was launched in March 2026. It is priced in India at Rs. 32999, running on the Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) processor with Mali-G720 MC8 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Poco X8 Pro has a 6.59 inches, 1268 x 2756 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Poco X8 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Poco X8 Pro runs on Android 16 and all this is powered by a 6500 mAh battery. It measures 157.5 x 75.2 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 201.5 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Poco X8 Pro |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | March 2026 |
| Status | Available - March 2026 |
| Price | Rs. 32,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Mint Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.5 x 75.2 x 8.4 mm (6.2 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 201.5 g (7.09.0.18 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) IP69K (market/region dependent) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz, 3840Hz PWM Dolby Vision, HDR10+, 2000 Nits (HBM), 3500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC8 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min 27W reverse wired25W wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |