Xiaomi Poco X7 Specs, Price
Xiaomi Poco X7 Android Smartphone was launched in January 2025. It is priced in India at Rs. 21999, running on the Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Poco X7 has a 6.67 inches, 1220 x 2712 pixels AMOLED display with a pixel density of 446 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Poco X7 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Poco X7 runs on Android 14 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 162.3 x 74.4 x 8.4 mm or 8.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 185.5 grams or 190 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Poco X7 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | January 2025 |
| Status | Available - January 2025 |
| Price | Rs. 21,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Green, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.3 x 74.4 x 8.4 mm or 8.6 mm (6.39 x 2.93 x 0.33 in or 0.34 in) |
| Weight | 185.5 g or 190 g (6.53.0.18 oz or 6.7 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) IP69 (market/region dependent) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, Dolby Vision 1200 Nits (HBM), 3000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/4.0", 0.7µm 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 45W wired, 100% in 52 min18W |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |