Xiaomi Poco X6 Specs, Price
Xiaomi Poco X6 Android Smartphone was launched in January 2024. It is priced in India at Rs. 21999, running on the Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 710 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Poco X6 has a 6.67 inches, 1220 x 2712 pixels AMOLED display with a pixel density of 446 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Poco X6 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Poco X6 runs on Android 13, planned upgrade to Android 14, HyperOS and all this is powered by a 5100 mAh battery. It measures 161.2 x 74.3 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 181 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Poco X6 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | January 2024 |
| Status | Coming Soon - January 2024 |
| Price | Rs. 21,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.2 x 74.3 x 8 mm (6.35 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, 500 Nits (typ), 1200 Nits (HBM), 1800 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.60% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13, planned upgrade to Android 14, HyperOS |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz & 4x1.95 GHz), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, 100% in 44 min |
| Capacity | 5100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |