Xiaomi Poco M7 Plus Specs, Price
Xiaomi Poco M7 Plus Android Smartphone was launched in August 2025. It is priced in India at Rs. 13999, running on the Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) processor with Adreno 619 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Poco M7 Plus has a 6.9 inches, 1080 x 2340 pixels IPS display with a pixel density of 374 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Poco M7 Plus as well, along with a magnetic field sensor (compass) and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Poco M7 Plus runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 168.5 x 80.5 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 217 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Poco M7 Plus |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | August 2025 |
| Status | Coming Soon - August 2025 |
| Price | Rs. 13,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Chrome Silver, Aqua Blue, Carbon Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 168.5 x 80.5 x 8.4 mm (6.63 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 144Hz, 700 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 374 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.93% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 33W wired 18W Reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |