Xiaomi Poco M6 Pro Specs
Xiaomi Poco M6 Pro Android Smartphone was launched in January 2024. It is running on the Mediatek Helio G99 Ultra processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Poco M6 Pro has a 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 395 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Poco M6 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Poco M6 Pro runs on Android 13, planned upgrade to Android 14, HyperOS and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 161.1 x 75 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 179 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Poco M6 Pro |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | January 2024 |
| Status | Coming Soon - January 2024 |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.1 x 75 x 8 mm (6.34 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 1000 Nits (HBM), 1300 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13, planned upgrade to Android 14, HyperOS |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G99 Ultra [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, 100% in 44 min |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |