Xiaomi Poco M5s Specs
Xiaomi Poco M5s Android Smartphone was launched in September 2022. It is running on the Mediatek Helio G95 (12 nm) processor with Mali-G76 MC4 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Poco M5s has a 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 409 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Poco M5s as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Poco M5s runs on Android 12 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 160.5 x 74.5 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 178.8 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Poco M5s |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | September 2022 |
| Status | Available - September 2022 |
| Colors | Gray, Blue, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.5 x 74.5 x 8.3 mm (6.32 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 178.8 g (6.28.0.28 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP53, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 450 nits (typ), 700 nits (HBM), 1100 nits (peak) Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.43 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.60% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G95 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MC4 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Front Camera |
13 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06", 1.12µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W, 64% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |