Xiaomi Pad 7 Ultra Specs
Xiaomi Pad 7 Ultra Android Tablet was launched in May 2025. It is running on the Xring O1 (3 nm) processor with Immortalis-G925 MC16 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Pad 7 Ultra has a 14.0 inches, 2136 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 275 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Pad 7 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for USB OTG and Wi-Fi too.
The Pad 7 Ultra runs on Android 15 and all this is powered by a 12000 mAh battery. It measures 305.8 x 207.5 x 5.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 609 grams or 619 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Pad 7 Ultra |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Gray, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 305.8 x 207.5 x 5.1 mm (12.04 x 8.17 x 0.2 in) |
| Weight | 609 g or 619 g (21.48 oz or 21.83 oz) |
| SIM Type | No |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | N/A |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Stylus support (magnetic) |
Display
| Type |
QHD+ AMOLED Screen 120Hz, Dolby Vision HDR10+, HDR Vivid, 1600 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 68B colors |
| Size | 14.0 inches [Similar] |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 275 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.90% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | 10-core 3.7 GHz, Xring O1 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 MC16 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, OTG, accessory connector pins |
| GPS | No |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 120W wired, PD3.0 7.5W reverse wired |
| Capacity | 12000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |