Xiaomi Pad 6 Specs
Xiaomi Pad 6 Android Tablet was launched in April 2023. It is running on the Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Pad 6 has a 11.0 inches, 1800 x 2880 pixels IPS display with a pixel density of 309 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a gyroscope sensor present on the Pad 6 as well, along with a proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for Wi-Fi too.
The Pad 6 runs on Android 13 and all this is powered by a 8840 mAh battery. It measures 254 x 165.2 x 6.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 490 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Pad 6 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | April 2023 |
| Status | Available - April 2023 |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 254 x 165.2 x 6.5 mm (10 x 6.5 x 0.26 in) |
| Weight | 490 g (17.28 oz) |
| SIM Type | No |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| Messaging | |
| Build Features | Stylus support (magnetic) |
Display
| Type |
QHD+ IPS LCD Screen 144Hz Refresh Rate HDR10, Dolby Vision 550 nits Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 11.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels |
| Pixel Density | 309 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.48% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| 3G | N/A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W, PD3.0, QC4 |
| Capacity | 8840 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |