Xiaomi Mi 10T 5G Specs
Xiaomi Mi 10T 5G Android Smartphone is expected to launch soon. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is not expandable.
The Mi 10T 5G has a 6.67 inches, 1080 x 2340 pixels IPS display with a pixel density of 386 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Mi 10T 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The Mi 10T 5G runs on Android 10 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 165.1 x 76.4 x 9.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 218 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Mi 10T 5G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | Expected Announcement - September 2020 |
| Status | Rumored |
| Colors | Black, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.1 x 76.4 x 9.3 mm (6.5 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type |
IPS LCD capacitive touchscreen Corning Gorilla Glass 5 HDR10+ 144Hz refresh rate |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 386 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.75% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | MIUI 12 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.0µm 5 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm HDR 1080p@30fps, 720p@120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W Power Delivery 3.0 Fast wireless charging Reverse wireless charging 5W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |