Xiaomi Civi 3 Specs
Xiaomi Civi 3 Android Smartphone was launched in May 2023. It is running on the Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) processor with Mali-G610 MC6 GPU. The phone has 12 GB RAM and 1TB of internal storage which is not expandable.
The Civi 3 has a 6.55 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 402 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Civi 3 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Civi 3 runs on Android 13 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 158.7 x 71.7 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 174 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Civi 3 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | May 2023 |
| Status | Available - May 2023 |
| Colors | Purple, Mint, Gold, Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.7 x 71.7 x 7.6 mm (6.25 x 2.82 x 0.3 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1500 nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 68B Colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.94% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Quad-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.77, (wide), 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF 32 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm 2 Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1TB, 12 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD3.0, 100% in 38 minutes (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |