Xiaomi Civi 2 Specs
Xiaomi Civi 2 Android Smartphone was launched in September 2022. It is running on the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) processor with Adreno GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Civi 2 has a 6.55 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 402 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Civi 2 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Civi 2 runs on Android 12 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 159.2 x 72.7 x 7.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 171.8 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Civi 2 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | September 2022 |
| Status | Available - September 2022 |
| Colors | Black, Blue, Violet, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.2 x 72.7 x 7.2 mm (6.27 x 2.86 x 0.28 in) |
| Weight | 171.8 g (6.03.0.28 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision HDR10+ 1000 nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core 2.4 GHz, Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 20 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF 20 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/2.78", 1.0µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF 32 MP, 100˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm 2 Dual-LED dual-tone flash HDR, panorama 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (1), QZSS (1) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W, 100% in 40 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |