Xiaomi 15S Pro Specs
Xiaomi 15S Pro Android Smartphone was launched in May 2025. It is running on the Xring O1 (3 nm) processor with Immortalis-G925 MC16 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The 15S Pro has a 6.73 inches, 1440 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 521 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 15S Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The 15S Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 6100 mAh battery. It measures 161.3 x 75.3 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 216 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 15S Pro |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Black, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.3 x 75.3 x 8.3 mm (6.35 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 3200 Nits (peak) Shatterproof Glass (2024 Gen) |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.73 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 521 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.17% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | 10-core 3.9 GHz, Xring O1 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 MC16 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.5, 120mm (periscope telephoto), PDAF (30cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), AF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Leica Lens, HDR, Panorama |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, Display Port, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, PD3.0 50W wireless 10W reverse wireless |
| Capacity | 6100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |