Xiaomi 14T Specs
Xiaomi 14T Android Smartphone was launched in September 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) processor with Mali G615-MC6 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The 14T has a 6.67 inches, 1220 x 2712 pixels AMOLED display with a pixel density of 446 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 14T as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The 14T runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 160.5 x 75.1 x 7.8 mm or 8.0 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193 grams or 195 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 14T |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | September 2024 |
| Status | Available - September 2024 |
| Colors | Titan Gray, Titan Blue, Titan Black, Lemon Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.5 x 75.1 x 7.8 mm or 8.0 mm (6.32 x 2.96 x 0.31 in or 0.31 in) |
| Weight | 193 g or 195 g (6.81 oz or 6.88 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM, eSIM, eSIM, Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) 6M13 aluminium alloy |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate, Dolby Vision, HDR10+ 1600 Nits (HBM), 4000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali G615-MC6 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/1.9, 50mm (telephoto), PDAF, 2.6x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm Leica Lens, Ultra HDR, HDR, Panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 25mm (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+ [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 2.2 or UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 67W wired, PD3.0, 100% in 45 min |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |