Xiaomi 14 Civi Specs, Price
Xiaomi 14 Civi Android Smartphone was launched in June 2024. It is priced in India at Rs. 42999, running on the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 735 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The 14 Civi has a 6.55 inches, 1236 x 2750 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 14 Civi as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The 14 Civi runs on Android 14 and all this is powered by a 4700 mAh battery. It measures 157.2 x 72.8 x 7.5 mm or 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 177.6 or 179.3 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi 14 Civi |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | June 2024 |
| Status | Coming Soon - June 2024 |
| Price | Rs. 42,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Cruise Blue, Matcha Green, Shadow Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm or 7.8 mm (6.19 x 2.87 x 0.3 in or 0.31 in) |
| Weight | 177.6 or 179.3 g (6.24.0.21 or 6.31.0.11 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, Dolby Vision HDR10+, 3000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1236 x 2750 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 735 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 25mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm HDR, Panorama, Leica Lenses |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF 32 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery 67W wired, PD3.0, 100% in 40 minutes |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |