Xiaomi 13 Ultra Specs
Xiaomi 13 Ultra Android Smartphone was launched in April 2023. It is running on the Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The 13 Ultra has a 6.73 inches, 1440 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 521 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 32 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 13 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The 13 Ultra runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.2 x 74.6 x 9.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 227 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 13 Ultra |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | April 2023 |
| Status | Coming Soon - April 2023 |
| Colors | Black, Olive Green, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.2 x 74.6 x 9.1 mm (6.43 x 2.94 x 0.36 in) |
| Weight | 227 g (8.01 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO3 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1300 nits (HBM), 2600 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.73 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 521 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 32 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features |
50.3 MP, f/1.9 or f/4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/3.0, 120mm (periscope telephoto), 1/2.51", Dual-Pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.8, 75mm (telephoto), 1/2.51", Dual-Pixel PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/1.8, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.51", Dual-Pixel PDAF TOF 3D, (depth) Leica lenses, HDR, panorama, 67mm filter ring holder (optional) |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps, 1080p) |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm Features HDR, panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal |
1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 90W wired, PD3.0, QC4, 100% in 35 min (advertised) 50W wireless, 100% in 49 min (advertised) 10W reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |