Xiaomi 13 Specs
Xiaomi 13 Android Smartphone was launched in 2022, December 11. It is running on the Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The 13 has a 6.36 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 414 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 13 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The 13 runs on Android 13 and all this is powered by a 4500 mAh battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 13 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | 2022, December 11 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2022, December 15 |
| Colors | Wilderness Green, Ceramic Black, Ceramic White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 1x |
| 4G Network | LTE 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.36 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 414 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS 10 MP, f/2.0 75mm (telephoto), 1/3.75", 1.0µm, PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30 [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 6e (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1/4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 38 min (advertised) 50W wireless, 100% in 53 min (advertised) 10W reverse wireless |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |