Xiaomi 12T Specs
Xiaomi 12T Android Smartphone was launched in October 2022. It is running on the MediaTek Dimensity 8100-Ultra processor with Mali-G610 MC6 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The 12T has a 6.67 inches, 1220 x 2712 pixels AMOLED display with a pixel density of 446 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 12T as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The 12T runs on Android 12 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.1 x 75.9 x 8.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 202 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 12T |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | October 2022 |
| Status | Coming Soon - October 2022 |
| Colors | Black, Silver, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.1 x 75.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
QHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 68B Colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.69% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8100-Ultra [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
108 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.47", 0.8µm HDR, panorama 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 120W, 100% in 19 min (advertised) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |