Xiaomi 12S Ultra Specs
Xiaomi 12S Ultra Android Smartphone was launched in July 2022. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The 12S Ultra has a 6.73 inches, 1440 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 521 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 12S Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The 12S Ultra runs on Android 12 and all this is powered by a 4860 mAh battery. It measures 163.2 x 75 x 9.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 225 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 12S Ultra |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | July 2022 |
| Status | Coming Soon - July 2022 |
| Colors | Black, Dark Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.2 x 75 x 9.1 mm (6.43 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO2 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision HDR10+ 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.73 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 521 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.48% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 48 MP + 48 MP + TOF [Similar] |
| Flash | No |
| Features |
50.3 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.2, 13mm, (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, Dual-Pixel PDAF TOF 3D, (depth) Leica lenses, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@3840fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K, 1080p) |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 67W, 100% in 41 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 52 min (advertised) Reverse wireless charging 10W Quick Charge 4 Power Delivery 3.0 |
| Capacity | 4860 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |