Xiaomi 12 Specs
Xiaomi 12 Android Smartphone was launched in 2021, December 28. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The 12 has a 6.28 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 419 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the 12 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The 12 runs on Android 12 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 152.7 x 69.9 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 170 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi 12 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | 2021, December 28 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, December 31 |
| Colors | Black, Green, Blue, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 152.7 x 69.9 x 8.2 mm (6.01 x 2.75 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1100 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.28 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 419 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.24% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 12mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP, 50mm (telephoto macro), AF HDR, Panorama |
| Video | 8K@24fps (HDR10), 4K@30fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W, 100% in 39 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 53 min (advertised) Reverse wireless charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |