Tecno Pova 7 Ultra Specs
Tecno Pova 7 Ultra Android Smartphone was launched in June 2025. It is running on the Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) processor with Mali G615-MC6 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Tecno Pova 7 Ultra has a 6.67 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Tecno Pova 7 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Bluetooth too.
The Tecno Pova 7 Ultra runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 160 x 75.2 x 8.9 mm (height x width x thickness).
General Info
| Phone | Tecno Pova 7 Ultra |
| Manufacturer | Tecno |
| Announced | June 2025 |
| Status | Coming Soon - July 2025 |
| Colors | Geek White, Geek Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160 x 75.2 x 8.9 mm (6.3 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Status light LED (on the back) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 144Hz 2592Hz PWM, 4500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.40% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HIOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali G615-MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 70W wired, 50% in 18 min, 100% in 44 min 30W wireless (magnetic) 10W reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |