Tecno Phantom V Flip Specs, Price
Tecno Phantom V Flip Android Smartphone was launched in September 2023. It is priced in India at Rs. 49999, running on the Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) processor with Mali-G77 MC9 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Tecno Phantom V Flip has a 6.9 inches, 1080 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 413 ppi alongwith a secondary display of 1.32 inches AMOLED Screen, 466 x 466 pixels, 352 ppi, 800 nits (peak). Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Tecno Phantom V Flip. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Wi-Fi too.
The Tecno Phantom V Flip runs on Android 13 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures Unfolded: 171.7 x 74.1 x 7 mm
Folded: 88.8 x 74.1 x 15 mm (height x width x thickness) with a total weight of 194 grams including battery.
General Info
| Phone | Tecno Phantom V Flip |
| Manufacturer | Tecno |
| Announced | September 2023 |
| Status | Coming Soon - October 2023 |
| Price | Rs. 49,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Iconic Black, Mystic Dawn |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 171.7 x 74.1 x 7 mm Folded: 88.8 x 74.1 x 15 mm (Unfolded: 6.76 x 2.92 x 0.28 in Folded: 3.5 x 2.92 x 0.59 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 1000 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.76% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display | 1.32 inches AMOLED Screen, 466 x 466 pixels, 352 ppi, 800 nits (peak) |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | HIOS 13.5 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G77 MC9 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3", 1.12µm, PDAF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, PDAF LED flash 1440p@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 45W wired, 50% in 15 min (advertised) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |