TECNO Camon 16 Premier Specs
TECNO Camon 16 Premier Android Smartphone was launched in September 2020. It is running on the Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) processor with Mali-G76 MC4 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The TECNO Camon 16 Premier has a 6.9 inches, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 389 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 48 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the TECNO Camon 16 Premier as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The TECNO Camon 16 Premier runs on Android 10 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 170.6 x 77.2 x 9.1 mm (height x width x thickness).
General Info
| Phone | TECNO Camon 16 Premier |
| Manufacturer | TECNO |
| Announced | September 2020 |
| Status | Available - September 2020 |
| Colors | Glacial Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 170.6 x 77.2 x 9.1 mm (6.72 x 3.04 x 0.36 in) |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE (unspecified) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) |
Display
| Type |
IPS LCD capacitive touchscreen HDR10+ 90Hz refresh rate |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 389 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.01% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | HIOS 6.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MC4 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Penta-LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (dedicated video camera) 2 MP, f/2.4, (depth) panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera |
48 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/2.0", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 105˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR Dual-LED flash 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W, 70% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |