Sony Xperia Pro Specs
Sony Xperia Pro Android Smartphone was launched in February 2020. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Xperia Pro has a 6.5 inches, 1644 x 3840 pixels display with a pixel density of 643 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Xperia Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 5G, 4G, 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Xperia Pro runs on Android 10 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 170.2 x 76.2 x 10.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 225.1 grams including battery.
General Info
| Phone | Sony Xperia Pro |
| Manufacturer | Sony |
| Announced | February 2020 |
| Status | Available - January 2021 |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 170.2 x 76.2 x 10.2 mm (6.7 x 3 x 0.4 in) |
| Weight | 225.1 g (7.94.0.04 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 |
| 5G Network | 2, 5, 66, 260, 261 Sub6, mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP65/IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type |
QHD+ OLED Screen HDR BT.2020 Corning Gorilla Glass 6 |
| Colors | 1B Colour |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1644 x 3840 pixels |
| Pixel Density | 643 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 75.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP + 12 MP + 0.3 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.55", Dual Pixel PDAF 0.3 MP, TOF 3D, (depth) Zeiss optics, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/25/30/60fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm HDR 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1; USB On-The-Go, micro HDMI |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 21W USB Power Delivery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |