Sony Xperia 1 VI Specs
Sony Xperia 1 VI Android Smartphone was launched in May 2024. It is running on the Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 750 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Xperia 1 VI has a 6.5 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 396 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Xperia 1 VI as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The Xperia 1 VI runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 162 x 74 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
General Info
| Phone | Sony Xperia 1 VI |
| Manufacturer | Sony |
| Announced | May 2024 |
| Status | Coming Soon - June 2024 |
| Colors | Black, Platinum silver, Khaki green, Scar red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162 x 74 x 8.2 mm (6.38 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM and eSIM, Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Asia |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - Europe 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - Asia |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP65/IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR BT.2020, Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.73% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 750 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 85mm (telephoto), f/3.5, 170mm (telephoto), 1/3.5", 1.0µm, dual pixel PDAF, 3.5x-7.1x continuous optical zoom, OIS, 4cm macro @ 120mm, no AF 12 MP, f/2.2, 16mm, 123˚ (ultrawide), 1/2.5", 1.4µm, dual pixel PDAF Zeiss Optics, Zeiss T* Lens Coating, Panorama, HDR, Eye Tracking |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.22µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA (WI-FI 7 will be enabled with a SW update) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min Wireless Reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |