Samsung Galaxy Z Fold2 5G Specs
Samsung Galaxy Z Fold2 5G Android Smartphone was launched in 2020, August 05. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy Z Fold2 5G has a 7.6 inches, 1536 x 2152 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 348 ppi. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Z Fold2 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy Z Fold2 5G runs on Android 10 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm
Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm
(height x width x thickness) with a total weight of 279 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Z Fold2 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | 2020, August 05 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, September 18 |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm (Unfolded: 6.27 x 5.05 x 0.27 in Folded: 6.27 x 2.68 x 0.66 in ) |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) S Pen Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) |
Display
| Type |
Foldable Dynamic AMOLED 2X Capacitive Touchscreen HDR10+ 120Hz refresh rate Cover display: 6.23", Super AMOLED, 816 x 2260 pixels (25:9) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 7.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1536 x 2152 pixels |
| Pixel Density | 348 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.28% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | One UI 2.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.09 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10 |
| Front Camera |
10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 25W Fast wireless charging 11W Reverse wireless charging 4.5W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |