Samsung Galaxy Z Flip5 Specs, Price
Samsung Galaxy Z Flip5 Android Foldable Smartphone was launched in July 2023. It is priced in India at Rs. 99999, running on the Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy Z Flip5 has a 6.7 inches, 1080 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 426 ppi alongwith a secondary display of 3.4 inches Super AMOLED Screen, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), 306 ppi. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Z Flip5 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Galaxy Z Flip5 runs on Android 13 and all this is powered by a 3700 mAh battery. It measures Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm
Folded: 85.1 x 71.9 x 15.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 187 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Z Flip5 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | July 2023 |
| Status | Coming Soon - August 2023 |
| Price | Rs. 99,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Mint, Graphite, Cream, Lavender, Gray, Blue, Green, Yellow |
| Form Factor | Foldable |
| Dimension |
Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 85.1 x 71.9 x 15.1 mm (Unfolded: 6.5 x 2.83 x 0.27 in Folded: 3.35 x 2.83 x 0.59 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM and eSIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+, 1200 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 426 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.39% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display | 3.4 inches Super AMOLED Screen, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), 306 ppi |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | One UI 5.1.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front Camera |
10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery 25W wired, 50% in 30 min (advertised) 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| Capacity | 3700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |