Samsung Galaxy Z Flip4 Specs
Samsung Galaxy Z Flip4 Android Smartphone was launched in August 2022. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy Z Flip4 has a 6.7 inches, 1080 x 2640 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 426 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Z Flip4 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy Z Flip4 runs on Android 12 and all this is powered by a 3700 mAh battery. It measures Unfolded: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm
Folded: 84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 187 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Z Flip4 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | August 2022 |
| Status | Coming Soon - August 2022 |
| Colors | Bora Purple, Graphite, Pink Gold, Blue, Yellow, White, Navy, Khaki, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm (Unfolded: 6.5 x 2.83 x 0.27 in Folded: 3.34 x 2.83 x 0.63-0.67 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Armour aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1200 nits (peak) Cover display - 1.9 inches Super AMOLED Screen 260 x 512 pixels (Gorilla Glass Victus+) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 426 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.34% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | One UI 4.1.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 25W, 50% in 30 min (advertised) Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| Capacity | 3700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |