Samsung Galaxy Z Flip3 5G Specs
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Android Smartphone was launched in August 2021. It is running on the Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) processor with Adreno 660 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy Z Flip3 5G has a 6.7 inches, 1080 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 426 ppi. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Z Flip3 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy Z Flip3 5G runs on Android 11 and all this is powered by a 3300 mAh battery. It measures Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm
Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 183 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Z Flip3 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | August 2021 |
| Status | Coming Soon - August 2021 |
| Colors | Phantom Black, Green, Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm (Unfolded: 6.54 x 2.84 x 0.27 in Folded: 3.4 x 2.84 x 0.63-0.67 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1200 nits (peak) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 426 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.57% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | One UI 3.5 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front Camera |
10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 25W Fast wireless charging 11W Reverse wireless charging 4.5W |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |