Samsung Galaxy Z Flip 5G Specs
Samsung Galaxy Z Flip 5G Android Smartphone was launched in 2020, July 22. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy Z Flip 5G has a 6.7 inches, 1080 x 2636 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 425 ppi. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Z Flip 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy Z Flip 5G runs on Android 10.0 and all this is powered by a 3300 mAh battery. It measures Unfolded: 167.3 x 73.6 x 7.2 mm
Folded: 87.4 x 73.6 x 17.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 183 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Z Flip 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | 2020, July 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, August 07 |
| Colors | Brown, Mirror Black, Mirror Purple, Mirror Gold, Thom Browne Edition |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 167.3 x 73.6 x 7.2 mm Folded: 87.4 x 73.6 x 17.3 mm (Unfolded: 6.59 x 2.9 x 0.28 in Folded: 3.44 x 2.9 x 0.68 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(side-mounted) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
Display
| Type |
Foldable Dynamic AMOLED Capacitive Touchscreen HDR10+ Cover display: 1.1", Super AMOLED, 112 x 300 pixels |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2636 pixels |
| Pixel Density | 425 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.58% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | One UI 2.0 |
| Processor | Octa-core (1x3.09 GHz Kryo 585 & 3x2.40 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front Camera |
10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W Fast wireless charging |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |