Samsung Galaxy XCover7 Pro Specs
Samsung Galaxy XCover7 Pro Android Smartphone was launched in April 2025. It is running on the Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 710 (940 MHz) GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Galaxy XCover7 Pro has a 6.6 inches, 1080 x 2408 pixels IPS display with a pixel density of 400 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy XCover7 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Wi-Fi too.
The Galaxy XCover7 Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 4350 mAh battery. It measures 168.6 x 79.9 x 10.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 240 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy XCover7 Pro |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | April 2025 |
| Status | Coming Soon - April 2025 |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 168.6 x 79.9 x 10.2 mm (6.64 x 3.15 x 0.4 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| SAR EU |
0.81 W/kg (head) 1.03 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 77.84% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | One UI 7 |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, charging connector pins |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 15W wired |
| Capacity | 4350 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |