Samsung Galaxy Watch8 Specs, Price
Samsung Galaxy Watch8 Android Smartphone was launched in July 2025. It is priced in India at Rs. 32999, running on the Exynos W1000 (3 nm) processor with Mali-G68 GPU. The phone has 2 GB RAM and 32 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy Watch8 has a 1.47 inches, 480 x 480 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 462 ppi. It has a microUSB port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the Galaxy Watch8 as well, along with a gyroscope sensor, heart rate sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Wi-Fi too.
The Galaxy Watch8 runs on Android Wear OS 6 and all this is powered by a 435 mAh battery. It measures 46 x 43.7 x 8.6 mm (1.81 x 1.72 x 0.34 in) (height x width x thickness) with a total weight of 34 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Watch8 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | July 2025 |
| Status | Coming Soon - July 2025 |
| Price | Rs. 32,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Graphite, Silver |
| Form Factor | Watch |
| Dimension | 46 x 43.7 x 8.6 mm (1.81 x 1.72 x 0.34 in) (1.81 x 1.72 x 0.34 in (0.07 x 0.07 x 0.01 in)) |
| Weight | 34 g (1.2 oz) |
| SIM Type | eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | HSPA, LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
MIL-STD-810H compliant* IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m/5ATM) Compatible with standard 20mm straps ECG certified Blood pressure monitor Armor aluminum 2 frame |
Display
| Type | Super AMOLED, 3000 Nits (peak), Sapphire Crystal |
| Colors | 16M colors |
| Size | 1.47 inches [Similar] |
| Resolution | 480 x 480 pixels |
| Pixel Density | 462 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 34.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android Wear OS 6 |
| User Interface | One UI 8 Watch |
| Processor | Penta-core, Exynos W1000 (3 nm) |
| GPU | Mali-G68 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | |
| Flash | No |
| Features |
|
| Video | |
| Front Camera |
[Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| USB | No |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| Heart-Rate Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery 10W wireless |
| Capacity | 435 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |