Samsung Galaxy Tab S8+ Specs
Samsung Galaxy Tab S8+ Android Tablet was launched in February 2022. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Galaxy Tab S8+ has a 12.4 inches, 1752 x 2800 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 266 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Tab S8+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy Tab S8+ runs on Android 12 and all this is powered by a 10090 mAh battery. It measures 285 x 185 x 5.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 567 grams, 572 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Tab S8+ |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | February 2022 |
| Status | Coming Soon - February 2022 |
| Colors | Graphite, Silver, Pink Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 285 x 185 x 5.7 mm (11.22 x 7.28 x 0.22 in) |
| Weight | 567 g, 572 g (20 oz, 20.18 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Stylus, 6.2ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro), Wireless Samsung DeX |
Display
| Type |
WQXGA+ Super AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 12.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1752 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 266 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.84% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | One UI 4.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 45W, 100% in 82 min |
| Capacity | 10090 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |