Samsung Galaxy Tab S11 Specs, Price
Samsung Galaxy Tab S11 Android Tablet was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 80999, running on the Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) processor with Immortalis-G925 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Galaxy Tab S11 has a 11.0 inches, 1600 x 2560 pixels AMOLED display with a pixel density of 274 ppi. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Tab S11 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE and Wi-Fi too.
The Galaxy Tab S11 runs on Android 16 and all this is powered by a 8400 mAh battery. It measures 253.8 x 165.3 x 5.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 469 grams or 471 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Tab S11 |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | September 2025 |
| Status | Available - September 2025 |
| Price | Rs. 80,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 253.8 x 165.3 x 5.5 mm (9.99 x 6.51 x 0.22 in) |
| Weight | 469 g or 471 g (16.54 oz or 16.61 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network |
SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus support Enhanced Armor aluminum |
Display
| Type |
QHD+ Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz, HDR10+, 1000 Nits (typ), 1600 Nits (peak) Mohs Level 5 protection |
| Colors | 16M colors |
| Size | 11.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Pixel Density | 274 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.90% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | One UI 8 |
| Processor | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G - cellular model only |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO - cellular model only |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 1200 cycles |
| Capacity | 8400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |