Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Specs, Price
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Android Tablet was launched in September 2024. It is priced in India at Rs. 108999, running on the Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) processor with Immortalis-G720 MC12 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Galaxy Tab S10 Ultra has a 14.6 inches, 1848 x 2960 pixels AMOLED display with a pixel density of 239 ppi. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Tab S10 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE and Wi-Fi too.
The Galaxy Tab S10 Ultra runs on Android 14 and all this is powered by a 11200 mAh battery. It measures 326.4 x 208.6 x 5.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 718 grams, 723 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | September 2024 |
| Status | Coming Soon - October 2024 |
| Price | Rs. 108,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 326.4 x 208.6 x 5.4 mm (12.85 x 8.21 x 0.21 in) |
| Weight | 718 g, 723 g (25.33 oz, 25.5 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) Enhanced Armor aluminum |
Display
| Type |
QHD+ Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10+, Unspecified |
| Colors | 16M colors |
| Size | 14.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels |
| Pixel Density | 239 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.74% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | One UI 6.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 45W wired |
| Capacity | 11200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |