Samsung Galaxy S26+ Specs
Samsung Galaxy S26+ Android Smartphone was launched in February 2026. It is running on the Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) - US/CN
Exynos 2600 (2 nm) - ROW processor with Adreno 840 - US/CN
Xclipse 960 - ROW GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy S26+ has a 6.7 inches, 1440 x 3120 pixels AMOLED display with a pixel density of 513 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy S26+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Galaxy S26+ runs on Android 16, up to 7 major Android upgrades and all this is powered by a 4900 mAh battery. It measures 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S26+ |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | February 2026 |
| Status | Coming Soon - March 2026 |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.24 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - USA unlocked |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 41, 66, 71, 77, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
| SAR EU |
0.78 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
Display
| Type |
QHD+ Dynamic LTPO AMOLED 2X Screen 120Hz, HDR10+, 2600 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Pixel Density | 513 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.73% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| User Interface | One UI 8.5 |
| Processor |
Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) - US/CN 10-core (1x3.80GHz C1-Ultra & 3x3.25GHz C1-Pro & 6x2.75GHz C1-Pro) - ROW, Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) - US/CN Exynos 2600 (2 nm) - ROW [Similar] |
| GPU |
Adreno 840 - US/CN Xclipse 960 - ROW [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video Best Face, Auto-HDR, Panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Camera |
12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF HDR, HDR10+ 4K@30/60fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.X |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired, PD3.0, 69% in 30 min 25W wireless (Qi2.2) 4.5W reverse wireless |
| Capacity | 4900 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |