Samsung Galaxy S25 FE Specs, Price
Samsung Galaxy S25 FE Android Smartphone was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 59999, running on the Exynos 2400 (4 nm) processor with Xclipse 940 GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy S25 FE has a 6.7 inches, 1080 x 2340 pixels AMOLED display with a pixel density of 385 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy S25 FE as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Galaxy S25 FE runs on Android 16, up to 7 major Android upgrades and all this is powered by a 4900 mAh battery. It measures 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S25 FE |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | September 2025 |
| Status | Available - September 2025 |
| Price | Rs. 59,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Icyblue, Jetblack, Navy, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (6.35 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| SAR EU |
0.54 W/kg (head) 1.57 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Enhanced armor aluminum frame |
Display
| Type |
FHD+ Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz, HDR10+, 1900 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs Level 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| User Interface | One UI 8 |
| Processor | 10-core (1x3.2GHz Cortex-X4 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 3x2.6GHz Cortex-A720 & 4x1.95GHz Cortex-A520), Exynos 2400 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Xclipse 940 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 75mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128GB 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired, PD, QC2, 65% in 30 min 25W wireless Reverse wireless |
| Capacity | 4900 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |