Samsung Galaxy S25 Edge Specs
Samsung Galaxy S25 Edge Android Smartphone was launched in May 2025. It is running on the Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor with Adreno 830 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy S25 Edge has a 6.7 inches, 1440 x 3120 pixels display with a pixel density of 513 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy S25 Edge as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Bluetooth too.
The Galaxy S25 Edge runs on Android 15 and all this is powered by a 3900 mAh battery. It measures 159 x 76 x 5.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 163 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S25 Edge |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available. Released 2025, May |
| Colors | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblac |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159 x 76 x 5.9 mm (6.26 x 2.99 x 0.23 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
QHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10+ Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Pixel Density | 513 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.15% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | One UI 7 |
| Processor | 7-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 830 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.7, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF Best Face, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front Camera |
12 MP, (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 25W wired |
| Capacity | 3900 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |