Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Specs
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Android Smartphone was launched in 2022, February 09. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - International / Exynos 2200 (4 nm) - Europe processor with Adreno 730 - International / Xclipse 920 - Europe GPU. The phone has 12 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy S22 Ultra 5G has a 6.8 inches, 1440 x 3080 pixels AMOLED display with a pixel density of 500 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 40 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy S22 Ultra 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Galaxy S22 Ultra 5G runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 227 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S22 Ultra 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | 2022, February 09 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2022, February 25 |
| Colors | Black; other colors |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 227 g (8.01 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM), Dual SIM (Nano-SIM and/or eSIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
Display
| Type |
QHD+ Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1750 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus+ Always-on display |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3080 pixels |
| Pixel Density | 500 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.97% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | One UI 5 |
| Processor |
Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - International Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.7 GHz Cortex-A510) - Europe, Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - International Exynos 2200 (4 nm) - Europe [Similar] |
| GPU |
Adreno 730 - International Xclipse 920 - Europe [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 108 MP + 10 MP + 10 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 10 MP, f/4.9, 230mm (periscope telephoto), 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optical zoom 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video Auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Camera |
40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.7µm, PDAF Dual video call, Auto-HDR 4K@30/60fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 12 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast battery Charging 45W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |