Samsung Galaxy S22 5G Specs
Samsung Galaxy S22 5G Android Smartphone was launched in 2022, February 09. It is running on the Exynos 2200 (4 nm) - International / Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA/China processor with Xclipse 920 - International / Adreno 730 - USA/China GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Galaxy S22 5G has a 6.1 inches, 1080 x 2340 pixels AMOLED display with a pixel density of 422 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy S22 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Galaxy S22 5G runs on Android 12 and all this is powered by a 3700 mAh battery. It measures 146 x 70.6 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 167 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S22 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | 2022, February 09 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2022, February 25 |
| Colors | Phantom Black, White, Pink Gold, Green, Graphite, Sky Blue, Violet, Cream |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 146 x 70.6 x 7.6 mm (5.75 x 2.78 x 0.3 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM), Dual SIM (Nano-SIM and/or eSIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
Display
| Type |
FHD+ Dynamic AMOLED 2X Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1300 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 422 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.82% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | One UI 4 |
| Processor |
Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.7 GHz Cortex-A510) - International Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - USA/China, Exynos 2200 (4 nm) - International Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA/China [Similar] |
| GPU |
Xclipse 920 - International Adreno 730 - USA/China [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video Auto-HDR, Panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Camera |
10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24", 1.22µm Dual Pixel PDAF, Dual video call Auto-HDR 4K@30/60fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio (market/operator dependent) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| Capacity | 3700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |