Samsung Galaxy S20 FE 4G Specs
Samsung Galaxy S20 FE 4G Android Smartphone was launched in 2020, September 23. It is running on the Exynos 990 (7 nm+) processor with Mali-G77 MP11 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Galaxy S20 FE 4G has a 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 405 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy S20 FE 4G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Galaxy S20 FE 4G runs on Android 10 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 159.8 x 74.5 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S20 FE 4G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | 2020, September 23 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, October 02 |
| Colors | White, Blue, Orange, Lavender, Green, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.8 x 74.5 x 8.4 mm (6.29 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type |
Super AMOLED capacitive touchscreen Corning Gorilla Glass 3 HDR10+ Always-on display 120Hz refresh rate |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | One UI 2.5 |
| Processor | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Exynos 990 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Mali-G77 MP11 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 8 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚, 13mm (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm Auto-HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, AF HDR 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 25W Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W USB Power Delivery 3.0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |