Samsung Galaxy Note10+ 5G Specs
Samsung Galaxy Note10+ 5G Android Smartphone was launched in August 2019. It is running on the Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM
Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China processor with Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM
Adreno 640 - USA/China GPU. The phone has 12 GB RAM and 256/512 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 1 TB (dedicated slot).
The Galaxy Note10+ 5G has a 6.8 inches, 1440 x 3040 pixels AMOLED display with a pixel density of 495 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 10 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Galaxy Note10+ 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Galaxy Note10+ 5G runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 4300 mAh battery. It measures 162.3 x 77.2 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 198 grams including battery.
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Note10+ 5G |
| Manufacturer | Samsung |
| Announced | August 2019 |
| Status | Coming Soon - August 2019 |
| Colors | Aura Glow, Aura White, Aura Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm (6.39 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE (unspecified) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) Stylus (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
Display
| Type | Dynamic AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels |
| Pixel Density | 495 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.99% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | One UI |
| Processor |
Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 485 & 3x2.4 GHz Kryo 485 & 4x1.7 GHz Kryo 485) - USA/China, Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China [Similar] |
| GPU |
Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256/512 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP + 16 MP + TOF [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Dual OIS 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, Dual OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm TOF 3D VGA camera auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, dual-video rec., stereo sound rec., HDR10+, VDIS (gyro-EIS) |
| Front Camera |
10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF Dual video call, Auto-HDR 2160p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256/512 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast Battery Charging 45W Fast Qi/PMA wireless charging 20W (market dependent) |
| Capacity | 4300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |